Dag van de Democratie
Woensdag 30 maart was er voor de derde keer de dag van de democratie. Zo`n honderd leerlingen van de scholengemeenschap Reggesteyn uit de tweede klassen van havo,atheneum en gymnasium gingen een reeds op school goed voorbereidde, discussie met elkaar houden over bezuinigingsvoorstellen. Onder voorzitterschap van Roland Cornelissen,werd een commissievergadering gehouden. Dit is altijd een mooie gelegenheid om de jongeren bij de politiek te betrekken en wie weet zitten er toekomstige raadsleden bij. Alle gelegenheid om te proeven wat het inhoudt.
Op school waren ambtenaren geweest om informatie te geven ,over de bezuinigingen en het geld dat daar mee gemoeid is. De leerlingen vormden 7 groepjes,samen gingen zij ten strijde voor het beste idee om tot bezuiniging te komen. Eerst werden de voorstellen gepresenteerd.
De bezuinigingsvoorstellen gingen over diverse beleidsterreinen van de gemeente:
1.Groenonderhoud laten adopteren door bewoners en een grotere inzet van Soweco.
2. Belastingverhoging van 11% ( Een patatje met per maand).
3. Vrijwilligerswerk: Bijstandsgerechtigden vrijwilligerswerk laten verrichten.
4. Vrijwilligerswerk in de thuiszorg. Licht huishoudelijkwerk door maatschappelijke stage en door uitkeringsgerechtenden.
5. Een nieuw zwembad duurzaam en energiezuinig, de twee oude sluiten.
6. Digibieb: door digitalisering van boeken, minder ruimte nodig.
7. Led it shine,besparing op openbare verlichting door inzet van ledlampen, kattenogen en dynadimmers.
Na eerst allemaal hun idee te hebben gepresenteerd wat heel goed gebeurde doormiddel van PowerPoint presentaties posters en flyers, werden de leerlingen kritisch bevraagd over hun voorstel in de commissievergadering. Daarna ging men uiteen naar verschillende ruimtes om fractieoverleg te voeren en te gaan lobbyen bij andere partijen om steun te vinden voor het eigen idee. De 7 gelegenheidsfracties werden begeleid door een raadslid.
Iedere fractie kreeg 12 punten te verdelen over de verschillende voorstellen,dat ging schriftelijk. De drie best scorende voorstellen gingen door naar de volgende ronde. Dit waren: Groen voor poen, Vrijwilligerswerk en Besparing WMO.
Er vond een korte fractiebespreking plaats en overleg of de ideeën ook nog in elkaar konden worden geschoven. Al snel werd duidelijk dat de drie voorstellen veel overeenkomsten hadden en elkaar goed aan konden vullen,omdat ze allemaal een maatschappelijke component hadden.
Er werd een motie ingediend waarin werd uitgesproken dat het winnende voorstel zou worden aangevuld met onderdelen uit de twee andere voorstellen.
Na de motie werd schriftelijk gestemd, waarna de voorzitter van de stemcommissie meedeelde dat het voorstel besparing WMO was afgevallen,maar dat de overig twee voorstellen evenveel punten hadden. Daarna vond herstemming plaats over Groenonderhoud en Vrijwilligerswerk.
De uiteindelijke winnende groep werd Groen voor Poen”.Adopteer een stukje groen en laat het overig gemeentelijk groen door SOWECO doen. Dit voorstel zal gepresenteerd worden tijdens de Kaderstelling op 15 april.
Klik hier om naar het nieuwsarchief te gaan. |